Budownictwo zajmuje się wznoszeniem obiektów budowlanych. Dzięki robotom budowlanym widzimy np. budynki mieszkalne. Rozwój intelektualny i technologiczny sprawia, że są produkowane coraz to nowsze materiałów, narzędzi, maszyn i technik do wznoszenia budowli. Porównując stare budynki do nowych możemy zauważyć, że również poziom skomplikowania budynku stoi na wyższym poziomie.

Należy jednak pamiętać, że to się dalej rozwija i nie jest to efekt końcowy jaki do tej pory widzieliśmy. Jednak istnieją czynniki, których nie możemy całkowicie zlikwidować, ponieważ nie mamy na nie wpływu i zwalniają one budowle. Takimi czynnikami szkodliwymi są:
– opady atmosferyczne,
– wiatr,
– zachmurzenie,
– wilgotność powietrza,
-ciśnienie powietrza,
-temperatura.

Przy budowaniu jakiejkolwiek budowli jest brany pod uwagę klimat jaki występuję w danym regionie. Dzięki temu można dobrać takie materiały, który będą odporne na te warunki. Zapewni to przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi, którzy będą użytkować dany obiekt. Z kolei, geotechnika przede wszystkim ma na celu zbadanie gruntu, żeby można było zaprojektować odpowiednie fundamenty. Jest to bardzo ważne. Dzięki prawidłowemu zaprojektowaniu fundamentów możemy uniknąć np. nierównym osiadaniem domu oraz pękania ścian budynku.

Korzystając z takich badań geotechnicznych można zauważyć że składają się one z trzech etapów:
– badania wstępne,
– badania w fazie wykonywania budowli,
– kontrola zachowania się górotworu i weryfikacja wyników badań w fazie użytkowania budynku lub budowli.

Dzięki ciągłemu rozwojowi w dziedzinie budownictwa możemy liczyć na coraz lepsze i trwalsze budowle.

Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *