Koncentracja kapitału kupieckiego i bankierskiego występowała przede wszystkim we włoskich portach, Wenecji i Genui oraz w miastach północnych Włoch – Mediolanie, Sienie i Florencji, miastach – prekursorach w dziedzinie rachunkowości. W tychże właśnie ośrodkach miały swoją siedzibę największe „firmy” tamtych czasów, prowadzące swoją działalność gospodarczą niemal na terenie całej Europy.

Obrót towarowy i operacje rachunkowo – bankowe charakteryzowały masowość operacji obciążonych ryzykiem, związanym z angażowaniem poważnych kapitałów. Powstaje więc taki problem – kontrola majątku i rejestrowanie dokonywanych transakcji. Jednocześnie rozwój gospodarki prowadzi do opodatkowania działalności nastawionej na zysk, co wyłania potrzebę prowadzenia ksiąg handlowych i składania zeznań podatkowych. Rejestracja operacji gospodarczych dokonywana jest dla „wzmocnienia pamięci” (pro memoria) na przyszłość (pro futuro) staje się zatem koniecznością. W ten właśnie sposób rodzi się rachunkowość.

Rozpatrywany okres historyczny związany jest jednocześnie z poważnym rozwojem kulturalnym bezpośrednio poprzedzającym okres oświecenia. Wyraża się to w przenikaniu do Włoch cyfr arabskich, układu dziesiętnego, upowszechnienia papieru, co tworzy warunki do zaspokajania potrzeb w zakresie tworzenia liczbowych informacji o prowadzeniu działalności gospodarczej, czyli innymi słowy rachunkowości.

Najstarszy zabytek rachunkowości to księgi działalności handlowej Komuny Genueńskiej z 1340 roku, natomiast za pierwsze opracowanie naukowe na temat rachunkowości prezentujące jej podstawowe zasady uważa się dzieło jezuity, filozofa i matematyka Luci Paciolliego „Summa de Aritmetica, Geometria, Propertioni et Proportionalita” wydane w Wenecji w roku 1494. Okres XVI- XVIII wieku to powolny rozwój rachunkowości. W tym czasie szczególne znaczenie ma wydane w XVII wieku pierwszy kodeks handlowy Francji. Wprowadził on bowiem obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych przez kupców.

Artykuł dostarczony przez: Biuro Rachunkowe Talented Kraków | http://www.talented.pl/

Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *